język polski język angielski język niemiecki
Zarezerwuj wizytę+48 61 844 27 27

Definicje podstawowych badań

Badanie dna oka – wykonuje się je w celu oceny tarczy nerwu wzrokowego, która w sytuacji patologicznej zmienia swoją barwę oraz średnicę.

GDX podczas badania oceniana jest grubość włókien nerwowych siatkówki. Znaczne zaawansowanie techniczne i automatyzacja badań pozwala zmniejszyć częstość błędów ludzkich, wynikających z obsługi sprzętu, dzięki czemu badania te zyskały swoja popularność.

USG Oka wykorzystywane jest do badania zmian w siatkówce, ciele szklistym, oczodole. Badanie to jest szczególnie przydatne, kiedy w skutek bardzo zaawansowanej zaćmy bądź krwawienia po urazie nie jest możliwe zbadanie wnętrza gałki ocznej za pomocą rutynowych metod jak wziernikowanie czy badanie w lampie szczelinowej. Ponadto usg okuliści wykorzystują przy operacji zaćmy do pomiaru długości gałki ocznej w celu dobrania odpowiedniej soczewki, która trzeba wszczepić choremu. Usg oka jest badaniem szybkim, bezbolesnym, a przede wszystkim nie obciążającym pacjenta.

Angiografia fluoresceinowa służy do oceny siatkówki, polega na dożylnym podaniu barwnika fluoresceiny oraz wykonania zdjęć fotograficznych dna oka. Jest to istotne badanie w przypadku wielu chorób oczu jak: starcze zwyrodnienie plamki AMD, czy retinopatii cukrzycowej. Po podaniu kontrastu przez kilka godzin może występować żółte zabarwienie skóry, ciemne zabarwienie moczu czy światłowstręt oraz niewyraźne widzenie.

CLOSE
CLOSE